Kitaplar…

 Merhaba arkadaşlar. Yaz geldi, yani tatil geldi 🙂 benim için en ideal tatil şezlong+şemsiye+kitap demek. Sabahtan denize girip bütün günü okuyarak geçirebilirim. Tabi böyle bir tatil, tatil arkadaşlarınız tarafından hoş karşılanmayabilir zira en son kayınvalidem bir günü daha bu şekilde geçirdiğim takdirde beni kitaplarımı yakmakla korkutmuştu.  İşin şakası ben kitaplara gömüldümmü hayat durur. Hele de okumakta olduğum kitap sevdiğim bir yazarın kitabı ise… Bazı yazarlar size yakın gelir, onların kitaplarının çıkmasını beklersiniz, okurken çabuk çabuk ve nolur bitmesin diye okursunuz 🙂 Şimdi benim için aslına bakarsanız dünya için çok önemli bir yazarın birkaç kitabını tanıtmak istiyorum size. Ama uyarayım bir kitabını okuduğunuz zaman mutlaka diğerlerini de okumak isteyeceksiniz Kurgu ustası, polisiye romanların kralı JEAN CHRİSTOPHE GRANGE!!!

  Önce yazar hakkında bilgi verelim sonra da benim ilk okuduğum ve bende ayrı bir yeri olan ‘Siyah Kan’ kitabı ile tanıtımlara başlayalım…

Fransız yazar Jean-Christophe Grangé 15 Temmuz 1961’de Paris’te doğdu. Serbest gazeteci olarak çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı.

Leyleklerin Uçuşu adlı ilk romanı 1994‘te yayımlandı. Bu kitap Fransa‘da 450000 adet sattı ve sekiz bölümlük bir TV dizisi haline getirildi.

Yazarın ikinci eseri Türkiye baskısını Şubat 2001‘de yapan ve 20 dile çevrilen Les Rivières pourpres Kızıl Nehirler‘di. Roman beyazperdeye taşındığında yönetmen koltuğunda Mathieu Kassovitz vardı. Başrollerde ise Jean Reno ve Vincent Cassel yer aldı.

Grangé’ın üçüncü romanı Le Concile de Pierre Taş Meclisi Eylül 2000‘de piyasaya çıktı ve Fransa‘da kısa sürede 150000 adet sattı. Türkiye’de Ağustos 2001‘de yayımlandı. 2006 yılında Stéphane Cabel ve Guillaume Nicloux tarafından senaryolaştırılan kitap, Guillaume Nicloux yönetiminde sinemaya uyarlandı. Filmin oyuncu kadrusnda Monica Bellucci, Catherine Deneuve, Moritz Bleibtreu, Sami Bouajila, Elsa Zylberstein, Nicolas Thau, Tubtchine Bayaertu, Laurent Grévill gibi güçlü isimler yer aldı.

2003 yılında L’Empire des loupsKurtlar İmparatorluğu (roman)‘nu yayımladı. Eser 2005 yılında Chris Nohan‘ın yönetmenliğinde beyazperdeye aktarıldı. Kurtlar İmparatorluğu (film)‘nda Jean Reno‘nun yanı sıra Emre Kınay da yer aldı. Kitabın Türkiye baskısı Temmuz 2003‘te yapıldı.

Grangé’ın bir yıl gibi kısa bir sürede kaleme aldığı La Ligne noire (Siyah Kan) ise Mayıs 2005‘te yaptığı ilk baskısı ile raflardaki yerini aldı.

Yazarın 2007 yılında yayımlanan eseri Le Serment des limbes (Şeytan Yemini) Türkiye’de ilk baskısını Ağustos 2007’de yaptı. Sonraki kitabı Koloni 2009 ağustos ayında Türkiye’de satışa çıktı Yazarın son kitabı Ölü Ruhlar Ormanı, 2010 yılında Türk okuyucularıyla buluştu.

Bunların yanı sıra yazarın Zener’in Laneti isimli bir çizgi roman çalışması da bulunmaktadır.

Sırayla Romanları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir